OBĽÚBENÉ ANTIOXIDANTY RAKOVINE NEBRÁNIA, ALE PROSPIEVAJÚ

Obrázok článku

Dôverou v potravinové doplnky veľmi otriasla vlaňajšia publikácia v Cancer Research (s impaktovým faktorom 9,33), z ktorej vyplynulo, že to, čo sa odporúča na ochranu pred vznikom rakoviny, vlastne prospieva k šíreniu rakoviny pľúc. Tento rok švédsky tím ešte pritvrdil – pridal antioxidantom napomáhanie v šírení metastáz smrteľného kožného melanómu.

Antioxidant N-acetylcysteín je rozšírenou súčasťou mnohých liekov. Napríklad mukolytík, ktoré nám uľavujú od hlienu. Predpis na ne väčšinou netreba. Okrem pacientov s kašľom a chronickou obštrukčnou chorobou pľúc (CHOCHP) ho predpisujú aj psychiatri. Tí ho dávajú autistom, pacientom s bipolárnou poruchou, schizofrenikom, ale aj tým, čo sa len sťažujú na depresie. Obvoďáci ho predpisujú chorým s alzheimerom a dostávajú ho aj závisláci, ktorí sa chcú vzdať nevšedných zážitkov s kokaínom či mariškou. Verí sa, že by im antioxidanty mali pomôcť, a to modulovaním prenosu nervových signálov odvíjajúcich sa od dopamínu. V tomto článku však skôr než o pacientov ide o zdravú a športujúcu časť populácie, na ktorej stojí trh s potravinovými doplnkami. N-acetylcysteín je nám servírovaný tiež ako N-acetyl-L-cysteine, alebo len acetylcysteín, ale predovšetkým len pod troma veľkými písmenami „NAC“. Športovci, ale aj občasní návštevníci fitcentier si život bez doplnku antioxidantov už ani nevedia predstaviť. A niet divu. Kto by si nechcel, ako sa hovorí na etiketách, znížiť riziko poškodenia svalov z námahy. A kto by nechcel byť športovcom, ktorý nepozná únavu... 

Vedci z Göteborgu pri svojich pokusoch s N-acetylcysteínom zisťujú jeho znepokojivé schopnosti jednu za druhou. Najnovšie to je urýchľovanie šírenia smrteľnej rakoviny – melanómu. Je pravdou, že takto nepriateľsky sa prídavok antioxidantu neblaho prejavil zatiaľ len v pokuse na myšiach, ale málokto z fyziológov si myslí, že by to u iných cicavcov malo byť inak. Obľúbený antioxidant zvýšil migráciu a inváziu nádorových buniek do iných častí tela tak razantne, že o tom pred týždňom referoval časopis Science Translational Medicine. Severania svojimi pokusmi vniesli do existujúcich predstáv lekárov poriadny zmätok. Vlaňajšími a tohtoročnými pokusmi postavili na hlavu napríklad mýtus vzťahujúci sa na fajčiarov. Tým sa odporúča, aby si riziko plynúce zo svojho zlozvyku aspoň čiastočne eliminovali pomocou prípravkov obsahujúcich antioxidanty. Ako sa však ukázalo, antioxidanty (aj obyčajný beta-karotén) fajčiarom zrejme robia medvediu službu. Nejde ale iba o pľúca fajčiarov. Dlhšiu dobu sa vie, že iný antioxidant (vitamín E) sa slušne činí vo zvyšovaní rizika rakoviny prostaty.

S názorom na antioxidanty to je ako s migrantmi. Podnikatelia v nich vidia lacnú pracovnú silu, prostý ľud očakáva zrútenie sociálneho systému. Podobne na stránkach NIH (amerického Národného ústavu zdravia) sa dočítame, že antioxidanty chránia zdravé bunky pred poškodením spôsobovaným nestabilnými molekulami zvanými „voľné radikály“. Švédi nás zase zarputilo upozorňujú na ich tienistú stránku. Že totiž okrem ochrany zdravých buniek chránia aj tie rakovinové. Pravdu majú zrejme obe strany. Problém je ale v tom, že tie rakovinové najskôr ochraňujú ešte viac než bunky zdravé.

Charakteristickým znakom rakovinou pomätených buniek je, že rastú a množia sa unáhlene. Ich metabolizmus ide na plný plyn a v mitochondriách sa tvorí veľa škodlivých voľných radikálov. S rýchlosťou života zvrhlých buniek je spojený celý rad ich bunkových charakteristík. Niektoré z nich je možné využiť v náš prospech. Napríklad ich nenažranosť. Energetické zdroje zo svojho okolia doslova hltajú a keď im na živiny zavesíme jedy, zabíjajú ich prednostne. Zdravé bunky takúto liečbu majú šancu prežiť, pretože ich apetít nevedie k obžerstvu a toľko jedov do seba nedostanú.

O prídavku antioxidantov je známe, že rast rakovinových buniek spomalí. To je síce žiaduci efekt, ale problém je, že tým klesne aj ich chuť do jedla, čo je v prípade liečby cytostatikami kontraproduktívne. To ale nie je všetko. Vedúci švédskeho tímu Martin Bergö upozorňuje ešte na niečo. N-acetylcysteín chráni bunky pred neblahým pôsobením voľných radikálov. Ibaže si nevyberá, a tak okrem zdravých buniek chráni aj rakovinové. A keďže metabolizmus zvrhlých buniek ide na zvlášť vysoké obrátky, čím sú voľnými radikálmi ohrozené viac, ochrana je na väčší prospech bunkám rakovinovým než tým zdravým. Že to tak najskôr bude, potvrdili švédskemu tímu ich štvornohí zverenci, ktorým sa liečebný prídavok antioxidantu postaral o preukázateľne zhubnejšie šírenie rakovinových buniek do ďalších častí tela. V prípade, že to isté, čo pre hlodavce, platí aj pre ľudí (a nie je dosť dobrý dôvod predpokladať, prečo by nemalo), tak si potravinovými doplnkami môžeme neúmyselne urýchľovať priebeh choroby. Bergö sa domnieva, že to, čo zistil u N-acetylcysteínu, bude zrejme platiť aj pre iné antioxidanty. K takejto úvahe ho priviedli výsledky pokusov s ľudskými melanómovými bunkami. Oba antioxidanty, ako N-acetylcysteín, tak aj vitamín E, zvyšovali ľudským rakovinovým bunkám kože schopnosť migrovať. Na vine by mala byť aktivácia proteínu, ktorý reguluje bunkové procesy.

Bergö sa so svojím tímom nezdráha presadzovať niečo neslýchané. Pacientom s rakovinou a osobám s vysokým rizikom vzniku rakoviny odporúča, aby sa antioxidačným doplnkom vyhli. Pravdou je, že klinickú štúdiu na ľuďoch švédsky tím nemá (len na myšiach a ľudských bunkách), ale svojimi publikáciami aj tak začínajú reťazcu „obchodu so zdravím“ veľmi škodiť. Isté je, že keby minuloročné obvinenie antioxidantov a zneváženie potravinových doplnkov vo vzťahu k rakovine pľúc nemali výskumníci podložené nepriestrelnými výsledkami z pokusov, asi by už stáli pred súdom a tohtoročné varovanie pred možným napomáhaním rakovine kože by už k nemu nepridali. To dáva ich výskumu vážnosť a nebude na škodu si Bergöove formulácie zopakovať. Čoskoro nám asi to isté začnú hovoriť aj v ordináciách. „Pacientom s diagnostikovaným karcinómom pľúc alebo melanómom a potenciálne ďalšími rakovinami antioxidanty s veľkou pravdepodobnosťou urýchľujú progresiu ochorenia. Neexistuje žiadny presvedčivý dôkaz, že suplementácia antioxidantov by im bola prospešná, zato riziko zhoršenia ochorenia je vysoké.

Zdraví chorí

Pokúsme sa ale zamyslieť nad tým, čo nám švédsky výskumník hovorí. Pripomína to príslovie „múdremu napovedz“. Hovorí o chorých s rakovinou, to je pravda, ale zvrhlé bunky v našich telách vznikajú prakticky denne a začínajúce štádia choroby nám nikto neurčí. Inak povedané, mnohí z nás už malé nádory alebo premalígne lézie majú, len ich súčasné techniky nedokážu zistiť. Mnohí už pacientmi sme, bez toho, aby sme to na sebe pozorovali. A ak doplnky môžu k šíreniu metastáz prispieť…

Ako sa na stránkach starajúcich sa o naše zdravie môžeme presvedčiť (napríklad na mojelekarna.cz), pri prípravkoch s acetylcysteínom sa hovorí, že pôsobia antioxidačne, a tak podporujú obranné mechanizmy organizmu. Aj ďalšie oznámenie nás utvrdzuje, aké sú prípravky neškodné: „bez porady s lekárom môže byť užívaný dospelými alebo podávaný deťom od 6 rokov“.

Oveľa sugestívnejšie nám N-acetylcysteín vnucujú na stránkach venovaných bodybuildingu, kulturistike a športovým aktivitám všetkého druhu. Najprv nám vysvetlia, ako je NAC (acetylovaná forma cysteínu) prekurzorom silného antioxidantu glutatiónu, ktorý sa vyskytuje v bunkovej „vode“ a v komponentoch produkujúcich bunkovú energiu známych ako mitochondrie. Potom už nasleduje odporúčanie, že NAC by mal byť nasadzovaný ako hlavný agens proti voľným radikálom, pretože jeho nedostatok znamená pomalú regeneráciu po tréningu a redukovanú ochranu proti zraneniam. No nekúpte to.


Literatúra

  1. Antioxidants can increase melanoma metastasis in mice, Science Translational Medicine, stm.sciencemag.org/lookup/doi/10.1126/scitranslmed.aad3740 
  2. Antioxidants markedly accelerate tumor growth and reduce survival in mice with KRAS- and BRAF-induced lung cancer by disrupting the ROS-p53 axis. Volkan I. Sayin et al., Cancer Research. 10/2014; 74(19 Supplement):503-503. DOI: 10.1158/1538-7445.AM2014-50
Tlačová správa

Testy, ktoré zachránia deťom zdravie a životy sú už aj na Slovensku

inVitro Onkológia image
Tento článok sa nachádza v čísle invitro 01/2016

Onkológia

Prinášame vám jubilejné, desiate číslo časopisu inVitro s hlavnou témou Onkológia. Opäť v ňom môžete nájsť množstvo praktických a zaujímavých informácií. Dočítate sa napríklad o zhubných…

author

Ing. Josef Pazdera, CSc.

Všetky články autora