Trápi vás senná nádcha, alergie alebo ekzém? Nemusíte cestovať k moru. Liečivý vzduch si môžete užiť aj na Slovensku. Umelovytvorené soľné jaskyne však musia spĺňať prísne parametre. Inak sú len šikovným marketingovým výmyslom dnešnej doby.
O umelých soľných jaskyniach som počula už pred rokmi. A hoci som trpela silnou peľovou alergiou, informácie o ich pozitívnych účinkoch ma nechávali chladnou. Veď ako by už mohla liečiť nejaká, v paneláku vytvorená kobka s kvapľami? Prehodnotiť moje úvahy ma prinútili opätovné zdravotné problémy. Zápal priedušiek, z ktorého sa nie a nie dostať. Prišiel čas na vlastnej koži vyskúšať, či sú soľné jaskyne len moderným výmyslom alebo nám môžu skutočne pomôcť. Soľná jaskyňa, presnejšie Pravá soľná jaskyňa v bratislavskej časti Lamač dostala zelenú.
Už starí Gréci vedeli, že soľ je nad zlato
Keď sa povie soľ, zvyčajne sa s týmto nerastom spája kuchyňa a príprava jedál. Má však aj iné využitie. Jednou z jeho predností sú liečivé účinky minerálov, ktoré obsahuje. Liečba rôznych chorôb v soľnej mikroklíme sa praktizuje už mnoho rokov. Metódu inhalácie soli rozptýlenej vo vzduchu využívali úspešne už lekári v starovekom Grécku. ,,Takisto liečba v prírodných soľných jaskyniach a baniach – speleoterapia, využívajúca unikátnu mikroklímu – je známa už dlho. Poľský banský lekár Feliks Boczkowski si všimol, že baníci pracujúci v soľnej bani netrpeli pľúcnymi chorobami. V roku 1839 založil sanatórium v soľnej bani Wieliczka pri Krakove, ktoré funguje dodnes. Hlavnou liečebnou látkou je prírodný suchý aerosól chloridu sodného, bežnej soli. Ten sa vytvára postupným rozpúšťaním soľných stien jaskyne v dôsledku prirodzenej vlhkosti v jaskyni,“ vysvetľuje Soňa Orthová, ktorá stojí za projektom soľnej jaskyne v Lamači.
Ako to v soľnej jaskyni funguje? Väčšina respiračných ochorení je výsledkom porušenia slizničnej bariéry v dýchacích cestách. Ak sa samočistiaca schopnosť slizníc naruší, vznikne zápal. Stav imunity a vrodené predispozície určujú, aký priebeh a charakter bude zápal mať a či prerastie do chronického ochorenia. ,,Jaskynná mikroklíma má na takto postihnuté dýchacie cesty blahodarný vplyv. Vysoká relatívna vlhkosť vzduchu a nízke teploty hydratujú a regenerujú hlienovú vrstvu slizníc. Vzduch bohatý na vápnik pôsobí protizápalovo, horčík uvoľňuje svalstvo priedušiek, uľavuje astmatikom. Ovzdušie v jaskyni je bezprašné, bezalergénové a sterilné, s nízkym pH,“ hovorí Soňa Orthová, ktorá prevádzkuje Pravú soľnú jaskyňu od roku 2005. ,,Našou najsilnejšou motiváciou a hnacím motorom boli a sú deti. Imunitný systém, mozog a pľúca sa vyvíjajú približne do šiesteho roku života. Práve preto deti reagujú na okolité zmeny najcitlivejšie. Pribúdajú nové druhy alergií, kožné ochorenia, opakujú sa respiračné ochorenia. To nás viedlo k vytvoreniu Pravej soľnej jaskyne. Nie každý má totiž čas, podmienky a financie na to, aby za liečbou cestoval na niekoľkodňové pobyty v sanatóriách pri prírodných jaskyniach či pri mori,“ dodáva a otvára dvere do soľnej jaskyne, kde strávim nasledujúcich 45 minút.
Bez mobilu a parfumu
Skôr, než vstúpim do miestnosti veľkej tridsaťšesť metrov štvorcových, na topánky si dám jednorazové návleky. Podľa odporúčaní na internetovej stránke Pravej soľnej jaskyne mám na sebe pohodlné, voľné oblečenie s dlhým rukávom, odpustila som si parfum aj deodorant a môj mobil odpočíva vo vedľajšej miestnosti. Jaskyňa je miestom relaxácie a ja to rešpektujem.
Pohodlne si sadnem do jedného zo šiestich polohovateľných kresiel. V miestnosti je 22 stupňov, ale ak by mi bolo chladno, pri každom ležadle je k dispozícii deka. Jaskyňa nielen lieči, poskytuje aj estetický zážitok. Príjemné prostredie dotvára farebná svetelná terapia a tichá relaxačná hudba. Dosky z nahrubo opracovaného dreva navodzujú atmosféru skutočnej soľnej bane.
Našou najsilnejšou motiváciou a hnacím motorom boli a sú deti. Pribúdajú nové alergie a ochorenia – aj kvôli tomu sme vytvorili Pravú soľnú jaskyňu.
Strop a steny sú vytvorené zo soľno-sadrovej omietky. Steny a podlahu jaskyne pokrývajú hrudy kamennej soli z Ukrajiny, Poľska a Pakistanu. Sú rôznych farieb – od bielej, cez oranžovú, červenú až po takmer čiernu. Farba je výsledkom obsahu prímesí jednotlivých prvkov podľa oblasti, v ktorej bola soľ vyťažená. Aj na zemi je vrstva kryštalickej soli. Počas zimných mesiacov ju nahrieva podlahové kúrenie. Najviac z toho ťažia malé deti, ktoré, pohrúžené do hry s bagrami, nákladiakmi a vedierkami sedia na zemi. ,,Podľa veľkosti obsahuje jaskyňa až 40 ton soli, v našej je 14 ton. Dosahuje sa tým vysoká ionizácia a unikátna, na minerály bohatá mikroklíma,“ prezrádza Soňa Orthová.
Pobyt v miestnosti spríjemňujú tri vodopády vybudované z kameňa. Cirkuluje v nich roztok soli z mŕtveho mora a špeciálneho prípravku, ktorý má antibakteriálne, antivirotické a protiplesňové účinky. Okrem toho, že na vodopády je príjemný pohľad, slúžia na udržanie správnej vlhkosti ovzdušia a dokonca vďaka nim v jaskyni vyzrážaná soľ pribúda. Zvuk vodopádov pôsobí relaxačne, netreba však pred tým, než vstúpite do jaskyne, zabudnúť navštíviť toaletu.
Aj budúce mamičky
Po každej terapii sa spúšťa proces dezinfekcie ultrafialovým svetlom, aby sa ochránili ďalší návštevníci. Zapína sa germicídny žiarič, ktorý dolaďuje čistotu prostredia a zbavuje priestor patogénnych baktérií a vírusov. Umelá jaskyňa môže totiž slúžiť na liečenie len v prípade, že spĺňa prísne hygienické podmienky, teda čisté ovzdušie bez patogénnych baktérií, plesní a bez alergénov. K liečebným podmienkam patrí dostatočná koncentrácia soľného aerosólu, vhodného zloženia, minimálne deväťdesiat percent. Tiež primeraná teplota medzi 18 – 24 °C a vlhkosť vzduchu v rozmedzí 45 až 60 %.
Jednou z najdôležitejších súčasti výbavy jaskyne je podľa Sone Orthovej rekuperátor, bez ktorého by sa vzduch v jaskyni stal nedýchateľný a plný plesní. Okrem štyroch flexibilných potrubí obsahuje aj protipeľové filtre. Účinnosť soľnej terapie zvyšuje halogenerátor. Prístroj, ktorý rozptyľuje do ovzdušia suchý aerosol chloridu sodného.
Soľnú jaskyňu môžu navštevovať všetky vekové kategórie detí aj dospelých. Detský organizmus zvyčajne reaguje na pobyt v jaskyni omnoho rýchlejšie a citlivejšie – liečebný proces tak trvá oveľa kratšie. Jaskyňu dobre znášajú aj týždňové bábätká. Deťom do 15 rokov je vstup do soľnej jaskyne umožnený len v sprievode dospelej osoby. A ako je to v prípade budúcich mamičiek? – pýtame sa Sone Orthovej: ,,Terapiu v soľnej jaskyni môžu podstúpiť aj tehotné ženy, dokonca trpiace na astmu alebo iné respiračné ochorenia bez obavy z poškodenia dieťaťa. Odporúčame však návštevu konzultovať s lekárom.“
Aj nachladnutí, ale bez teploty
Ste chorí? Trápi vás nádcha alebo kašeľ? Aj v takom prípade môžete navštíviť soľnú jaskyňu. „To je to najlepšie, čo môžete pre svoje zdravie urobiť. Treba nás však informovať vopred, pri objednávaní, aby sme zabezpečili, že v rovnakom čase nebudú v jaskyni zdraví klienti, na ktorých by sa mohla choroba počas procedúry preniesť. Avšak pobyt v jaskyni nie je vhodný pri vyššej teplote, ktorá sa môže v jaskyni zvýšiť aj o päť stupňov. Ihneď po poklese telesnej teploty je jaskyňa tým správnym miestom na doliečenie,“ upozorňuje zakladateľka soľnej jaskyne a dodáva: ,,Hoci haloterapia prináša podstatné zlepšenie zdravotného stavu, niekedy aj úplné vyliečenie, nie je možné ňou nahradiť lekárom predpísanú liečbu. V prípade už existujúcich ochorení môže soľná terapia slúžiť predovšetkým ako podporná liečba na zlepšenie kvality života pacienta, zníženie dávky užívaných liekov, zníženie frekvencie záchvatov alebo zníženie počtu a dĺžky pravidelných hospitalizácií.“
Sú však diagnózy, ktoré do soľnej jaskyne nepatria. Z dôvodu ochrany zdravia ostatných návštevníkov nie je vstup do soľnej jaskyne povolený osobám s infekčnými ochoreniami a akútnym TBC. Odporúča sa s lekárom konzultovať návštevu soľnej jaskyne aj osobám s nadmernou činnosťou štítnej žľazy a onkologickým pacientom. Ako často treba jaskyňu navštevovať? Výraznejší efekt dosiahnete, ak na začiatku navštívite soľnú jaskyňu 5- až 10-krát, v krátkom časovom období jeden až dva týždne, potom aspoň raz za mesiac. Soľnú jaskyňu môžete navštevovať aj denne – ani dlhodobejší pobyt v jaskyni nemá vedľajšie negatívne účinky. Ak vám, tak ako mne, po absolvovaní kúry nestačia vreckovky, je to v poriadku. Nie je to nádcha, len dočasný stav, ktorý trvá niekoľko dní a upraví sa potom, keď sa dutiny zbavia dlhodobo ukladaných hlienov.
Hoci relaxáciu v soľnej jaskyni zdravotné poisťovne neuhrádzajú, dovoliť si ju môže každý. V prípade Pravej soľnej jaskyne majú deti do šiestich rokov pobyt zadarmo. Jaskyňa pôsobí pozitívne aj na psychiku. Nepáli vám to alebo trpíte nespavosťou? Soňa Orthová si spomína na pani, ktorú si chodila do jaskyne pospať, či na umelkyňu, ktorá v jaskyni čerpala inšpiráciu na tvorbu.
Domáca čistička alebo ionizátor?
Kedysi bolo jednoduché otvoriť okno a získať zásobu čistého, zdravého vzduchu. Navyše, ceny energií rastú a my čoraz viac šetríme teplom, izolujeme budovy a utesňujeme okná. Nepriaznivým dôsledkom týchto opatrení je, že v našich bytoch, domoch aj v kanceláriách sa hromadia látky zo syntetických materiálov používaných v interiéroch, z čistiacich prostriedkov, pracích práškov, výtrusy plesní, zvyšky roztočov, srsť z domácich miláčikov, pele, baktérie a domáci prach.
To všetko dokáže zachytiť vhodne zvolená a správne používaná čistička vzduchu. Spríjemní život alergikom, astmatikom aj ľuďom s ochorením horných či dolných dýchacích ciest. Čistička s ionizátorom je schopná pomocou generovania záporne nabitých iónov prinútiť kladne nabité ióny vzduchu k tomu, aby sa navzájom priťahovali a zhlukovali sa. Potom je jednoduchšie ich prefiltrovať cez zariadenie. Záporne nabité ióny podporujú zdravé dýchanie a krvný obeh, sú pomocníkom pri alergii a astme. Znižujú krvný tlak a rozširujú cievy, a samozrejme, sterilizujú vzduch.
Vo vlhku sa darí plesniam aj baktériám
Najdôležitejší parameter, ktorý si treba v interiéri všímať, je vlhkosť vzduchu. Zorientuje vás vlhkomer, optimálna vlhkosť by sa mala pohybovať od tridsať do päťdesiatpäť percent. Ak nameriate hodnoty mimo tohto rozmedzia, riskujete zdravotné problémy. Problém presušeného vzduchu môže vyriešiť zvlhčovač alebo rekuperačná jednotka. Aj tu je však opatrnosť namieste. Vo vysokej relatívnej vlhkosti a teplote interiéru nad 22 stupňov Celzia sa darí plesniam aj baktériám – môžu spôsobiť infekcie dýchacích ciest, zápaly spojiviek, nosovej sliznice, prínosových dutín, objaviť sa môže dráždivý kašeľ, vyrážka, upchatý nos, sťažené dýchanie aj bolesti hlavy a hrdla.
Foto: Ladislav Rybár,
archív MUDr. Tibora Bartu, PhD.