INVITRO 04/2018
Diabetológia
Posledné vydanie roka 2018 časopisu inVitro prináša aktuálne informácie z oblasti diabetológie. Odbor, ktorý v posledných rokoch závratne naberá na význame, zastrešuje témy zaoberajúce sa rôznymi typmi diabetu, prediabetickými stavmi, prevenciou, či faktormi, ktoré súvisia s týmto ochorením. Okrem odborných textov v tomto čísle nájdete množstvo zaujímavostí a noviniek. Nevynechali sme ani pútavé blogy či rozhovory.
Autori v aktuálnom vydaní objasňujú príčinu vzniku, priebeh, diagnostiku a možnosti liečby pacientov, ktorých postihuje diabetes a s ním spojené ochorenia. Lekári zdôrazňujú obrovský význam prevencie, ktorá v tomto smere hrá nezastupiteľnú úlohu. Okrem toho nás oboznámia so súčasnými poznatkami o diabete, tukovom tkanive či súvisiacich civilizačných ochoreniach.
V zimnom čísle sme sa porozprávali s Martinom Schlatterom, ktorý pôsobí ako regionálny riaditeľ skupiny Unilabs pre región Stred. Má na starosti aj Slovensko a teda Alphu a podelil sa s nami o vízie skupiny do budúcnosti, skúsenosti s riadením medzinárodných tímov, aj o vlastný pohľad na to, čo je z ľudského hľadiska dôležité pre zamestnanca. Vyspovedali sme Mariána Labudu mladšieho, herca, ktorému cukrovka zasiahla najbližšiu rodinu. V Prahe sme sa rozprávali s profesorkou Tereziou Pelikánovou o možnostiach transplantácie obličiek a pankreasu.
Reprezentujúc druhú stranu, čiže pacientov, sa s nami porozprával Jozef Borovka, prezident Zväzu diabetikov Slovenska. Náš prevádzkový riaditeľ, doktor Jozef Marčišin, objasnil, aká pozitívna zmena čaká naše laboratóriá a aký bude mať vplyv na ich každodenný chod. S inžinierom Petrom Kelčíkom, HR manažérom Alpha medical, sme sa porozrávali o tom, čo motivuje zamestnancov, aj jeho samotného, o výzvach, ktoré prináša súčasný pracovný trh a o mnohých ďalších témach. O nebezpečenstve čoraz častejšej obezity, o jej liečbe, prevencii a rizikách, ktoré sú spojené s nesprávnou výživou, sme sa v rubrike Progresívne zdravotníctvo rozprávali s doktorkou Adelou Penesovou z Ústavu klinického a translačného výskumu v Biomedicínskom centre SAV.
Prajeme vám príjemné čítanie!