INVITRO 04/2018

Diabetológia

Posledné vydanie roka 2018 časopisu inVitro prináša aktuálne informácie z oblasti diabetológie. Odbor, ktorý v posledných rokoch závratne naberá na význame, zastrešuje témy zaoberajúce sa rôznymi typmi diabetu, prediabetickými stavmi, prevenciou, či faktormi, ktoré súvisia s týmto ochorením. Okrem odborných textov v tomto čísle nájdete množstvo zaujímavostí a noviniek. Nevynechali sme ani pútavé blogy či rozhovory.

Autori v aktuálnom vydaní objasňujú príčinu vzniku, priebeh, diagnostiku a možnosti liečby pacientov, ktorých postihuje diabetes a s ním spojené ochorenia. Lekári zdôrazňujú obrovský význam prevencie, ktorá v tomto smere hrá nezastupiteľnú úlohu. Okrem toho nás oboznámia so súčasnými poznatkami o diabete, tukovom tkanive či súvisiacich civilizačných ochoreniach.

V zimnom čísle sme sa porozprávali s Martinom Schlatterom, ktorý pôsobí ako regionálny riaditeľ skupiny Unilabs pre región Stred. Má na starosti aj Slovensko a teda Alphu a podelil sa s nami o vízie skupiny do budúcnosti, skúsenosti s riadením medzinárodných tímov, aj o vlastný pohľad na to, čo je z ľudského hľadiska dôležité pre zamestnanca. Vyspovedali sme Mariána Labudu mladšieho, herca, ktorému cukrovka zasiahla najbližšiu rodinu. V Prahe sme sa rozprávali s profesorkou Tereziou Pelikánovou o možnostiach transplantácie obličiek a pankreasu.

Reprezentujúc druhú stranu, čiže pacientov, sa s nami porozprával Jozef Borovka, prezident Zväzu diabetikov Slovenska. Náš prevádzkový riaditeľ, doktor Jozef Marčišin, objasnil, aká pozitívna zmena čaká naše laboratóriá a aký bude mať vplyv na ich každodenný chod. S inžinierom Petrom Kelčíkom, HR manažérom Alpha medical, sme sa porozrávali o tom, čo motivuje zamestnancov, aj jeho samotného, o výzvach, ktoré prináša súčasný pracovný trh a o mnohých ďalších témach. O nebezpečenstve čoraz častejšej obezity, o jej liečbe, prevencii a rizikách, ktoré sú spojené s nesprávnou výživou, sme sa v rubrike Progresívne zdravotníctvo rozprávali s doktorkou Adelou Penesovou z Ústavu klinického a translačného výskumu v Biomedicínskom centre SAV. 

Prajeme vám príjemné čítanie!

zobraziť celý popis PDF

prémiové články

Elena Akácsová

Sorry, Gwyneth Paltrowová!

14.2.2019

Chcem sa stravovať správne. Tak, aby som nepriberala a aby mi to jedlo nepoškodzovalo zdravie. Lenže, kto sa má vyznať vo všetkých tých protichodných radách? Komu veriť, keď aj univerzitní…

MUDr. Anna Šoltésová

Diabetes mellitus v štatistikách mikrobiológie 2017

12.2.2019

Zo štatistických údajov Národného centra zdravotníckych informácií za rok 2017 vyplýva, že na diabetes mellitus (DM) trpí 6,78 % populácie, teda takmer každý 15. Slovák (1). Je všeobecne…

Jana Andelová

Využitie lariev pri liečbe diabetickej nohy

7.2.2019

Syndróm diabetickej nohy sa považuje za jednu z najzávažnejších komplikácií diabetes mellitus. Ak sa táto komplikácia nelieči, môže dospieť do štádia, v ktorom pacient musí podstúpiť…

MUDr. Marta Dobáková

Sladké hry moderného života

5.2.2019

Ochorenie diabetes mellitus nie je lacná záležitosť. V roku 2010 predstavovali náklady na túto diagnózu v EÚ 80 biliónov, čo tvorilo 10 % všetkých nákladov v zdravotníctve.…

MUDr. Antonín Polách

Diéta

31.1.2019

Chcete získať úhlavného nepriateľa? Ak áno, povedzte Rakúšanovi, aby držal diétu. Pokúsil som sa o to už niekoľkokrát a niekoľkokrát som sa poriadne popálil. Napriek tomu v Rakúsku…

doc. MUDr. Katarína Rašlová, CSc. | Doc. MUDr. Viera Doničová, PhD. | Doc. MUDr. Zbynek Schroner, PhD.

Slovenská diabetologická spoločnosť

29.1.2019

Slovenská diabetologická spoločnosť (SDS) bola založená v roku 1968. Hlavnú zásluhu na tom mal prof. MUDr. Rudolf Korec, DrSc. V tomto roku si pripomíname 50. výročie jej vzniku. SDS, ktorá…

Jana Klimanová

Cukrovku som ignoroval

24.1.2019

Svoje ochorenie spočiatku, ako väčšina diabetikov, bral na ľahkú váhu. Neliečil sa, nedodržiaval zásady stravovania, nesnažil sa schudnúť. ,,Keby cukrovka bolela tak ako zuby, viac by sme sa o …

MUDr. Alena Manduchová

Diabetes mellitus a následné civilizačné ochorenia

22.1.2019

Ako civilizačné ochorenia označujeme ochorenia, ktoré sa v ľudskej populácii veľmi rozšírili a stávajú sa častou príčinou smrti. Medzi tieto choroby zaraďujeme metabolické ochorenia –…

NAJČÍTANEJŠIE

Kategórie

všetky kategórie