Diabetes mellitus

Ing. Josef Pazdera, CSc.

Sľubná liečba cukrovky lepidlom alebo Chirurgia v tabletke

20.12.2018

Obezita už vykazuje znaky globálnej epidémie a v anglicky hovoriacich krajinách sa začala označovať výrazom globezita. Podľa odhadov je zhruba polovica ľudí na svete obéznych alebo trpí…

MUDr. Jozef Lacka, PhD., MBA | PharmDr. Dominika Rubintová

Možnosti ovplyvnenia prediabetu do diabetes mellitus 2. typu

18.12.2018

Prevencia v diabetológii na všetkých úrovniach je jedinou sľubnou perspektívou do budúcnosti, ktorá nie je doteraz naplno využitá. Aktívne opatrenia môžu podstatne ovplyvniť „diabetické…

Doc. MUDr. Miriam Čiljaková, PhD. | Alenka Szokeová | Eva Mendelová | Martina Kostková | Katarína Pozorčiaková | Dana Černochová | Jarmila Vojtková

Diabetická ketoacidóza

13.12.2018

Diabetická ketoacidóza je stále závažnou akútnou komplikáciou diabetes mellitus 1. typu v detskom veku a v adolescencii. Približne 0,5 – 0,9 % detí s diabetickou ketoacidózou sa…

Mgr. Anton Vaňuga | MUDr. Peter Vaňuga, PhD.

Hormóny a sekundárna osteoporóza

8.12.2016

Sekundárnu osteoporózu možno definovať ako ochorenie, ktoré je spôsobené známym alebo doposiaľ nezisteným ochorením, respektíve liečbou, ktorej vplyv má negatívny účinok na kostný metabolizmus. Medzi…

Ing. Josef Pazdera, CSc.

Zdravo obézneho možno spoznať podľa „HO“

29.11.2016

Obezita kedysi bývala výhodou, dnes je svojim nositeľom na ťarchu, navyše sa rada drží za ruku s cukrovkou. Štatistici vyrátali, že postihnutých je už vyše pol miliardy a že každý rok je to…

MUDr. Vladimír Karvaj

Diabetes mellitus v detstve a v mladosti – aktuálna situácia na Slovensku

27.10.2016

Diabetes mellitus je klinický syndróm charakterizovaný primárnou poruchou metabolizmu sacharidov a sekundárnou poruchou metabolizmu tukov, bielkovín, vody a minerálov.

MUDr. Dagmar Mozolová, CSc.

Juvenilný systémový lupus erythematosus

20.10.2016

Každé chronické ochorenie je po celý život súpútnikom chorého jedinca. Systémové choroby spojiva sa vyskytujú nielen v dospelom veku, ale aj v mladšej populácii. Jedným z najčastejších takýchto…

MUDr. Zuzana Seligová

Reumatická horúčka

27.9.2016

Reumatická horúčka (febris rheumatica) je svojím multisystémovým charakterom a poškodením spojivových tkanív závažným ochorením, ktoré sa síce vďaka zlepšeniu hygienického štandardu a …

RNDr. Ivana Fridrichová, CSc.

Úloha aberantnej metylácie DNA v nádorových ochoreniach

13.9.2016

Nádorové choroby predstavujú u ľudí heterogénnu skupinu ochorení, ktoré sú zapríčinené akumuláciou početných genetických, ako aj epigenetických zmien. Poznanie nových molekulových vlastností…

MUDr. Adriana Šimková, PhD.

Vrodená hypersenzitivita na warfarín

23.8.2016

Warfarín je časom overené perorálne antikoagulans, ktoré na trhu máme približne 50 rokov. Jeho indikačným kritériami sú najmä prevencia a terapia tromboembolických komplikácií. 

doc. MUDr. RNDr. Juraj Šimko, PhD. | MUDr. Eleonóra Čmelová

Lekársky genetik – sekretárka v bielom plášti?

18.8.2016

Základnou odlišnosťou dedičných ochorení od ostatných chorôb je ich viacnásobný výskyt v postihnutej rodine. Preto je hlavnou náplňou genetiky – na rozdiel od klasickej medicíny – hlavne…

NAJČÍTANEJŠIE

Kategórie

všetky kategórie