INVITRO 02/2014

Gastroenterológia a hepatológia

Prečítajte si letné číslo štvrťročníka inVitro venované gastroenterológii a hepatológii. Pred dovolenkou oceníte informácie v článku profesora Krčméryho, ktorý píše o hnačkách cestovateľov. Ďalší odborníci sa venujú témam ako celiakia, vírusové hepatitídy, idiopatické zápaly, autoimunitné ochorenia pečene a mnohým ďalším.

Prajeme vám príjemné čítanie.

zobraziť celý popis PDF

prémiové články

MUDr. Alexandra Danningerová Molnárová

Autoimunitné ochorenia pečene

18.11.2016

Autoimunitné choroby pečene (ACHP) zastupujú traja predstavitelia – autoimunitné hepatitídy (AIH), primárna biliárna cirhóza (PBC) a primárna sklerotizujúca cholangitída (PSC). Autoimunitné…

MUDr. Mária Hovancová

Wilsonova choroba, cystická fibróza, deficit alfa-1-antitrypsínu. Čo ich spája?

18.11.2016

Metabolické ochorenia pečene sú skupinou veľmi rôznotvárnych ochorení, ktoré spôsobujú postihnutie pečene ako dôsledok sekundárneho systémového efektu určitého ochorenia. Patria tu aj ochorenia ako…

Mgr. Jozef Kaščák

Diagnostika apedincitídy nie je vždy bezproblémová – rozhovor s chirurgom MUDr. Igorom Mihókom

10.11.2016

S MUDr. Igorom Mihókom sme sa rozprávali o problematike zápalu slepého čreva. Okrem iného vysvetlil, aké zaujímavé metódy možno pri diagnostike ochorenia použiť, pretože nie sú zriedkavé…

Elena Akácsová

Doktorovi groš

8.11.2016

„Ale pravdaže prídem,“ zvykla odpovedať moja babička na každé pozvanie a vždy k tomu dodala, „keď ma hnačka nepokazí.“ „Ale babkaaaaa,“ reagovala som…

MUDr. Karol Javorka, PhD.

Najčastejšie ochorenia gastrointestinálneho traktu u tehotných

8.11.2016

Ochorenia gastrointestinálneho traktu u tehotných môžu výrazne komplikovať priebeh gravidity. V rámci tehotnosti poznáme ochorenia menej závažného charakteru ako je tehotenská nauzea a …

Mgr. Jozef Kaščák

Červené víno obsahuje viac antioxidantov ako biele – rozhovor s doc. Ing. Pavlom Blažíčkom, PhD., vedúcim Laboratória špeciálnych metód

3.11.2016

S doc. Ing. Pavlom Blažíčkom, PhD. sme sa rozprávali o tom, či je skutočne pravda, že je striedme pitie červeného vína zdraviu prospešné a boli sme zvedaví aj na to, čím presne nám…

doc. MUDr. František Ondriaš, CSc. | doc. MUDr. Július Rajčáni, DrSc. | doc. MUDr. Marián Benčat, PhD. | prof. MUDr. Marian Adamkov, CSc. | MUDr. Peter Hlavčák, CSc.

Postavenie a význam mikroskopickej (biopsie) a imunologickej diagnostiky v oblasti gastroenterológie

1.11.2016

Mikroskopické vyšetrenie predstavuje v súčasnosti nevyhnutnú a neodmysliteľnú súčasť diagnostiky pre správnu terapiu ochorení zažívacieho traktu. V mikroskopickej analýze sú spracované a hodnotené…

Elena Akácsová

Ošúp, prevar, ugriluj, alebo to nejedz! – rozhovor s cestovateľom Ľubošom Fellnerom

1.11.2016

V afrických kmeňoch ho poznajú ako šamana z Európy. Keď sa niekde nalodí, jeho prvá návšteva je kapitán a doktor. Vyše dvadsať rokov cestuje po svete a aj keď už v zdravotníctve nepracuje, robí často…

NAJČÍTANEJŠIE

Kategórie

všetky kategórie