Počet onkologických ochorení má vo svete rastúci trend. Význam pochopenia a riešenia problematiky onkológie tak nadobúda význam v rámci zdravotnej politiky jednotlivých krajín, ale tiež v širšom kontexte, v ktorom zohráva dôležitú úlohu aj individuálna zodpovednosť za vlastné zdravie. Európska komisia schválila v roku 2021 strategický plán na pomoc riešenia problematiky onkologických ochorení, Európsky plán boja proti rakovine, ktorý je dôležitým záväzkom Európskej únie v oblasti zdravotných politík. V roku 2018 bol po prvýkrát v histórii samostatného Slovenska schválený vládou Slovenskej republiky Národný onkologický program, ktorý je strategickým plánom na riešenie problematiky onkologických ochorení na Slovensku. Tento článok je prehľadom stavu vybraných oblastí slovenskej onkológie z pohľadu Národného onkologického inštitútu.
Úvod
Onkologické ochorenia sú v súčasnosti považované za novodobú epidémiu, s ohľadom na dlhodobo rastúci trend počtu nových prípadov. Z hľadiska úmrtnosti sú na druhom mieste po kardiovaskulárnych ochoreniach. Súvisí to jednak s rastúcim vekom ľudskej populácie, s osobnými rizikovými faktormi, ako sú napríklad fajčenie, obezita, nízka fyzická aktivita, diétne faktory, ale tiež s vplyvmi životného prostredia, ktoré sú pre vznik onkologických ochorení rizikové, vrátane infekčných vplyvov.
Celosvetovo pribudne každoročne viac než 19 miliónov onkologických pacientov a takmer 10 miliónov ochoreniu podľahne (1). V Európe pribudnú ročne viac ako 3 milióny nových prípadov onkologických ochorení a viac ako 1 milión úmrtí (1). Na Slovensku sa v súčasnosti odhaduje vyše 40-tisíc ľudí, ktorí sú každoročne diagnostikovaní s onkologickým ochorením a približne 13-tisíc ročne tomuto ochoreniu podľahne (2). Najčastejšie sa u mužov vyskytujú nádory hrubého čreva a konečníka, prostaty a pľúc, u žien dominujú v rámci počtu nových prípadov nádory prsníka, hrubého čreva a konečníka a nádory tela maternice.
S ohľadom na naliehavú potrebu riešiť situáciu v oblasti onkologických ochorení v Európe prijala Európska komisia (EK) záväzok vo forme Európskeho plánu boja proti rakovine, ktorý definuje aktivity s cieľom zlepšenia prevencie, diagnostiky a liečby, ale tiež výskumu a vývoja a využívania nových technológií a poznatkov v oblasti onkológie. Cieľom je tiež posilniť spoluprácu a príležitosti pre realizáciu aktivít v rámci Európy. Na Slovensku bol v roku 2018 schválený vládou Slovenskej republiky (po prvýkrát v histórii samostatného Slovenska) strategický dokument, Národný onkologický program (NOP) s akčnými plánmi na roky 2019 a 2020 a v roku 2021 bol NOP aktualizovaný na roky 2021 – 2025 (3). Rozdelený je do piatich akčných plánov:
- primárna prevencia,
- sekundárna prevencia, teda skríning,
- diagnostika a liečba vrátane podpornej a terminálnej starostlivosti,
- výskum, vývoj a vzdelávanie,
- zdravotné údaje a informácie.
V roku 2018 bol súčasne v Národnom onkologickom ústave zriadený Národný onkologický inštitút (NOI). Poslaním NOI je slúžiť ako klinicko-výskumná, akademická a vzdelávacia platforma pre spoluprácu pri zabezpečovaní aktivít, ktoré napomáhajú napĺňať NOP v stanovených piatich oblastiach:
- epidemiológia,
- veda a výskum,
- prevencia a skríning,
- diagnostika a liečba,
- podporná starostlivosť.
Stav onkológie na Slovensku z pohľadu NOI
Od svojho vzniku NOI každoročne mapuje situáciu v oblasti onkológie na Slovensku a publikuje Výročnú správu o stave onkológie na Slovensku (4). V rámci výročnej správy sú mapované pracoviská špecializované na poskytovanie onkologickej starostlivosti na Slovensku vrátane pracovísk radiačnej onkológie, pediatrickej onkológie, ako aj paliatívnej onkologickej starostlivosti. Pracoviská sú prehľadne zobrazené a aktualizované na ročnej báze v rámci siete pracovísk na webe NOI (www.noisk.sk).
Každoročne je tiež mapovaná dostupnosť onkologickej liečby a v rámci spolupráce NOI s InovaHealth bol vytvorený pravidelne aktualizovaný nástroj (www.onkoportal.sk), ktorý je zoznamom onkologických liekových indikácií registrovaných Európskou liekovou agentúrou (EMA) a kategorizovaných Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky (MZ SR). V Onkoportáli je pri každej liekovej indikácii uvedené skóre klinického prínosu podľa Európskej spoločnosti medicínskej onkológie (skóre ESMO-MCBS, Magnitude of Clinical Benefit Scale) a link na publikácie, na základe ktorých bola lieková indikácia registrovaná EMA. V rámci dostupnosti inovatívnych liečebných prístupov má tiež význam dostupnosť klinických skúšaní, pričom v rámci NOI je pravidelne na mesačnej báze aktualizovaný Register onkologických klinických skúšaní, ktorý je dostupný vo forme zvlášť pre odbornú a pre laickú verejnosť. Register je dostupný na webe NOI a v rámci registra je možnosť filtrovať otvorené klinické skúšania podľa diagnózy a centier klinického skúšania.
Prioritnou oblasťou činnosti NOI je koordinácia onkologických skríningových programov s garanciou MZ SR. Hlavným cieľom skríningu, teda sekundárnej prevencie, je zníženie mortality na príslušné onkologické ochorenie jeho včasnou detekciou. Od roku 2019 boli postupne v svojej organizovanej podobe zavádzané onkologické skríningové programy odporúčané EK na základe jednoznačnej medicínskej evidencie, skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka, skríning rakoviny prsníka a skríning rakoviny krčka maternice. Diskusie prebiehajú na Európskej úrovni i na Slovensku ohľadom zavádzania ďalších populačných onkologických skríningových programov v rizikových populáciách, konkrétne ohľadom skríningu rakoviny pľúc, rakoviny prostaty a rakoviny žalúdka. Okrem dôkladnej prípravy a organizácie skríningového programu na všetkých jeho úrovniach je dôležité pochopenie jeho významu u všetkých zainteresovaných vrátane samotnej populácie, ktorej sa onkologický skríning týka. Bez dostatočnej účasti cieľovej populácie totiž skríning nemôže byť úspešný. NOI každoročne publikuje Správu o stave onkologických skríningov na Slovensku.
Informácie o onkologických skríningoch na Slovensku sú tiež pravidelne aktualizované na webe NOI, zvlášť pre odbornú a laickú verejnosť. Keďže osveta má jednu z kľúčových úloh v rámci onkologických skríningových programov, mediálna pracovná skupina MZ SR (súčasťou sú všetci zainteresovaní, teda MZ SR, NOI, pacientske organizácie a zdravotné poisťovne) vytvorila jednotnú komunikačnú platformu pre verejnosť s názvom Onkokontrola (www.onkokontrola.sk).
V rámci onkológie pôsobia na Slovensku štyri odborné spoločnosti: Slovenská onkologická spoločnosť s dvomi sekciami (SEKCAMA a Sekcia geriatrickej onkológie), Slovenská spoločnosť radiačnej onkológie, Slovenská spoločnosť detských onkológov a hematológov, Slovenská chemoterapeutická spoločnosť a štyri kooperatívne skupiny: Lymfómová skupina, Kooperatívna skupina pre nádory hlavy a krku, Leukemická pediatrická skupina a Slovenská kooperatívna onkologická skupina. Správy o činnosti jednotlivých odborných spoločností a kooperatívnych skupín sú každoročne publikované vo výročnej správe o stave onkológie na Slovensku (4). Súčasne sú vo výročnej správe publikované hlavné onkologické konferencie, ktoré boli organizované v predchádzajúcom roku a konferencie, ktoré sú plánované v nasledujúcom roku.
V oblasti experimentálnej onkológie pôsobí na Slovensku viacero vzájomne spolupracujúcich univerzitných, výskumných a klinických pracovísk vrátane Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (LF UK) v Bratislave, Jesseniovej LF UK v Martine, LF Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Slovenskej zdravotníckej univerzity, tiež klinických pracovísk, predovšetkým Národného onkologického ústavu a Onkologického ústavu svätej Alžbety v Bratislave a k výskumu v oblasti onkológie prispievajú aj výskumné pracoviská Slovenskej akadémie vied, najmä ústavy Biomedicínskeho centra SAV, ktoré je členom OECI (Organizácie Európskych onkologických ústavov/centier) (4).
Jediným špecializovaným pracoviskom pre translačný výskum – teda pre aplikáciu poznatkov základného výskumu do klinickej praxe, ako aj pre spätné riešenie klinicky významných problémov v onkológii využitím in vitro a in vivo modelov v onkológii – je Jednotka translačného výskumu (TRU, Translation Research Unit), ktorá pôsobí na II. onkologickej klinike LF UK a NOÚ v Bratislave (5). Významná je jej bohatá výskumná spolupráca s domácimi a zahraničnými pracoviskami.
Dôležitou súčasťou pre rozvoj výskumu je tiež biobankovanie, pričom v roku 2022 bola dobudovaná biobanka v Národnom onkologickom ústave a jej úlohou je vysoko organizovaný programovaný systém odberu, spracovania a následného dlhodobého uskladnenia biologického materiálu získaného od pacientov s rôznymi diagnózami pri extrémne nízkych teplotách. V rámci budovania platformy pre systémový rozvoj biomedicínskeho a klinického výskumu je v súlade s Národným onkologickým programom podporovaná spolupráca MZ SR/Inštitútu výskumu a vývoja (IVV), NOÚ/NOI, NOÚ/Oddelenia klinického skúšania (OKŠ) a národného partnera SLOVACRIN, ktorý je súčasťou paneurópskej organizácie ECRIN zameranej na rozvoj akademického klinického výskumu (4).
Pre rozvoj onkológie na Slovensku má dôležitý význam medzinárodná spolupráca: zapájanie sa Slovenska do európskych projektov, vytváranie podmienok pre adekvátne vzdelávanie na všetkých úrovniach poskytovania zdravotnej starostlivosti a podpora výskumu a vývoja. Národný onkologický inštitút vyhlasuje dvakrát ročne výzvy o NOI grant, ktorý je určený pre zdravotných pracovníkov pracujúcich na onkologických pracoviskách, ktorí majú záujem absolvovať krátkodobú, 1- až 3-mesačnú stáž na prestížnom zahraničnom pracovisku. Cieľom je podporiť prenos poznatkov a skúseností, vytvoriť základy a budovať medzinárodnú spoluprácu. Dátumy výziev a podmienky žiadosti o NOI grant sú dostupné na webovej stránke NOI (6).
V súčasnosti je NOÚ/NOI zapojený do dvoch medzinárodných aktivít: do projektu CraNE JA (Joint Action on EU Network of Comprehensive Cancer Centers) s cieľom tvorby štandardov a siete komplexných onkologických centier
v krajinách EÚ (7) a do projektu ECHoS (Establishing Cancer of Mission Hubs: Networks and Synergies), ktorého cieľom je vytvoriť siweť centier (uzlov) pre efektívnu realizáciu Misie rakovina v krajinách EÚ (8).
Záver
Onkologické ochorenia sú považované za novodobú epidémiu a význam jej riešenia rezonuje celosvetovo aj v rámci EÚ. Dôležitosť venovať sa danej problematike vnímajú aj mnohí zainteresovaní v rámci Slovenska. Aj keď má Slovensko vypracovaný a schválený Národný onkologický program s aktualizovanými akčnými plánmi na roky 2021 – 2025, doposiaľ absentuje kontinuálna politická a finančná podpora plánovaných aktivít. Významné je preto v najbližšom období nastavenie procesov tak, aby bola zabezpečená kontinuita napĺňania aktivít akčných plánov Národného onkologického programu a Európskeho plánu boja proti rakovine, ale tiež flexibilné reagovanie na nové neočakávané výzvy a proaktívne zapájanie sa Slovenska do medzinárodných projektov, ktoré sú príležitosťou na zlepšenie situácie v oblasti onkológie aj vďaka spoločnému úsiliu viacerých zapojených krajín a inštitúcií. V rámci súčasných trendov – všeobecne v oblasti medicíny, a teda aj onkológie – rezonuje význam tímovej práce zameranej na holistický prístup, pričom pacient v centre záujmu je vnímaný ako biopsychosociospirituálna bytosť, ktorá má tiež zodpovednosť za vlastné zdravie a spoluprácu v preventívnych, diagnostických a liečebných procesoch. Aj keď platia všeobecné princípy, každý pacient je s jeho ochorením jedinečný, a tak nadobúda dôležitosť personalizovaný prístup. Významný technologický pokrok sa prejavuje v oblasti digitalizácie a využívania umelej inteligencie aj v medicíne. V rámci poskytovania onkologickej starostlivosti rezonuje význam centralizácie vysokokvalitnej starostlivosti, kde výskum, vývoj a vzdelávanie na všetkých úrovniach sú integrálnou súčasťou poskytovanej starostlivosti v komplexných onkologických centrách. V rámci Európskeho plánu boja proti rakovine je jedným z cieľov vybudovanie aspoň jedného komplexného onkologického centra v každom členskom štáte EÚ, pričom cieľom je aby 90 % pacientov, ktorí vyžadujú starostlivosť v komplexnom onkologickom centre, malo k danej starostlivosti prístup. Jedným z ďalších cieľov je prepojenie a spolupráca komplexných onkologických centier v rámci Európy, napríklad v prípade diagnostiky a liečby zriedkavých onkologických ochorení alebo špecifických diagnostických a liečebných modalít. Treba tiež spomenúť význam onkologickej osvety s cieľom edukácie v oblastiach prevencie, diagnostiky a liečby, vrátane podpornej starostlivosti a starostlivosti na konci života, ale tiež vzdelávania v oblasti výskumu a vývoja. Význam má tiež prístup ku kvalitným a aktuálnym dátam s cieľom pravidelnej priebežnej kontroly a hodnotenia klinicko-epidemiologických či nákladových aspektov poskytovanej onkologickej starostlivosti.
Našim konečným cieľom by malo ostať neustále platné: „Primum non nocere, secundum cavere, tertium sanare.“
Literatúra
- Global Cancer Observatory: https://gco.iarc.fr/
- Národné centrum zdravotníckych informácií: https://www.nczisk.sk/Statisticke_vystupy/Tematicke_statisticke_vystupy/Onkologia/Pages/default.aspx
- Úrad vlády Slovenskej republiky: https://rokovania.gov.sk/RVL/Material/26288/1
- Výročná správa o stave onkológie na Slovensku: https://www.noisk.sk/o-nas/vyrocne-spravy
- Jednotka translačného výskumu: https://www.nou.sk/jednotka-translacneho-vyskumu-lfuk-a-nou
- https://www.noisk.sk/lekar/vyskum-a-vyvoj/noi-granty
- CraNE Joint Action: https://crane4health.eu/
- ECHoS: https://cancermissionhubs.eu/