INVITRO 01/2023

Postcovidové obdobie a človek

Prvé číslo roka 2023 je venované problematike postcovidového obdobia – téme so širokým kontextom aktuálnej nielen vo svete zdravotníctva, ale aj v celej spoločnosti. O tom, aké škody vie covid napáchať z dlhodobého hľadiska, nájdete aktuálne informácie v našich článkoch z rôznych odborných lekárskych špecializácií, ale aj zo skúseností pacientov.

Odoznením infekcie covidu niektorí pacienti ešte nemajú vyhraté, následné zdravotné problémy vyplývajúce z tejto infekcie sú súhrnne známe ako postcovidový syndróm. Aké vyhliadky majú pacienti s endokrinnou dysfunkciou vzniknutou počas infekcie Covid-19, načrtne jeden z článkov. Postcovidových zmien niekedy nie sú ušetrené ani vlasy. Prečítate si aj o tom, že vírus SARS-CoV-2 pri ťažkých priebehoch infekcie predisponuje k vzniku žilového tromboembolizmu a pacienti po jeho prekonaní môžu mať dlhodobé problémy. Tento vírus však môže byť aj spúšťačom vaskulitídy – dozviete sa, pri ktorých pacientoch treba pamätať na vaskulitídu spojenú s ANCA. Zmeny v imunite po prekonaní SARS-CoV-2 rozoberá ďalší článok, ktorý skúma aj súvislosť imunity a vakcinácie. Ako vyzerajú postcovidové nálezy v dýchacom systéme a čo hrozí takýmto pacientom? Dozviete sa, že kúpeľná liečba pre postcovidových pacientov môže byť veľmi efektívna, ale má svoje pravidlá – zistite viac o jej možnostiach a indikáciách na Slovensku.

Asi ťažko nájsť človeka, ktorého sa pandémia covidu nijakým spôsobom nedotkla – či už ako pacienta alebo inak, v širokom kontexte sa nad tým zamýšľame v našich blogoch. Aj o postcovidovom syndróme sme sa rozprávali s MUDr. Ivanom Kocanom, PhD., MHA, primárom Kliniky pneumológie a ftizeológie Univerzitnej nemocnice v Martine, ktorý stojí za vznikom aplikácie MEDasistent. Pohľad z druhej strany, cez príbehy niekoľkých pacientov, prinášame v reportáži z ADELI Medical Center v Piešťanoch poskytujúcom postcovidovú rehabilitáciu. Svoju skúsenosť s covidom má aj obľúbená speváčka Katka Knechtová, ktorá pocítila jeho dopady aj v rámci umeleckej profesie.

Môžete sa tešiť tiež na rozhovor s naším generálnym riaditeľom Stanislavom Čárskym, ktorý má za sebou prvý polrok pôsobenia v Unilabs Slovensko. Ako napovedá špeciálna obálka tohto čísla, pripomíname si 25. výročie založenia nášho prvého laboratória na Slovensku a pri tej príležitosti dve naše dlhoročné kolegyne odhalili viac o ich začiatkoch v Unilabs Slovensko (v tom čase Alpha medical).

Prajeme vám príjemné čítanie!

zobraziť celý popis PDF

prémiové články

Danka Šoporová

Covid-19 tu bude, musíme sa s ním naučiť žiť. A rešpektovať autority

6.3.2023

Každý človek nakazený Covid-19 znáša chorobu individuálne. Zažíva rôzny priebeh, trpí odlišnými príznakmi a rovnako rozdielna býva aj rýchlosť rekonvalescencie. Kým niekto ani len netuší, že…

NAJČÍTANEJŠIE

Kategórie

všetky kategórie