INVITRO 03/2023

Neonatológia a genetika

Posledné, zimné číslo roka 2023 je venované neonatológii a genetike – témam, ktorými sa v živote všetko začína. Výrazný pokrok v oboch oblastiach je za posledné roky nepopierateľný. Ten však so sebou prináša aj mnoho nových výziev či otáznikov. Čo všetko sa môže skomplikovať v oblasti genetiky, prípadne čomu všetkému čelí novodobá neonatológia, poodhalia články aktuálneho čísla nielen z pohľadu odborníkov – lekárov, ale opäť aj zo skúseností pacientov.

Prvý z odborných článkov sa venuje adaptácii novorodenca na extrauterinné prostredie. Ako to v súčasnosti vyzerá s novorodeneckým skríningom na Slovensku a akú ma víziu do budúcnosti? Dozviete sa viac aj o materskom mlieku v článku, ktorý odbúra aj zopár vžitých mýtov o dojčení. O nezastupiteľnej úlohe novorodeneckého mikrobiómu prináša poznatky ďalší z článkov. Ako možno včas predpovedať novorodeneckú žltačku detekciou génov? Poodhalíme tiež mnohé zaujímavé súvislosti medzi dedičnými a vrodenými ochoreniami. Prehľad najčastejších genetických porúch a vrodených anomálií u novorodencov na Slovensku ponúka článok od hlavného odborníka MZ pre lekársku genetiku. Dotkneme sa aj jednotlivých možností liečby genetických porúch, a to konkrétne génovej liečby, ktorá sa stále viac dostáva do popredia v klinickej praxi.

Hlavný odborník MZ SR pre neonatológiu, prof. MUDr. Mirko Zibolen, ktorý pôsobí na Neonatologickej klinike v Martine, rozpráva aj o tom, ako sa tento odbor zmenil za posledných 70 rokov, kam smeruje dnes a čo podľa neho na Slovensku dobre funguje. Reportáž o OZ malíček, ktoré podáva pomocnú ruku predčasne narodeným deťom, prináša príbehy svedčiace o tom, že na predčasný pôrod sa nedá pripraviť. Rovnako ako na život s troj- či viacerčatami, čomu sa venuje rubrika Z druhej strany z pohľadu dvoch mamičiek trojčiat. Vyspovedali sme pre vás aj obľúbenú herečku Gabrielu Marcinkovú. Z našich radov vám tentoraz predstavujeme Luciu Sýkorovú, Head of Procurement, pre ktorú sú dôležité najmä potreby ľudí na prevádzkach. Čakajú vás ale aj obľúbené blogy či novinky z Unilabs Slovensko.

Prajeme vám príjemné čítanie!

zobraziť celý popis PDF

prémiové články

Danka Šoporová

Prekvapí ma, ak nedonosené dieťa nebojuje

13.11.2023

Ročne sa u nás narodí okolo 55 000 novorodencov a z nich 8 až 10 % prichádza na svet predčasne. Vychádza to zhruba na 4 – 5 tisíc detí ročne, ktoré si po narodení vyžadujú intervenciu…

NAJČÍTANEJŠIE

Kategórie

všetky kategórie