Neonatológia a genetika

MUDr. Ema Korytiaková

Paliatívna liečba a starostlivosť v neonatológii

2.1.2024

Paliatívna liečba má v neonatológii nezastupiteľnú úlohu. Neonatológia patrí medzi najrýchlejšie sa rozvíjajúce odbory medicíny, vďaka čomu prežíva čoraz viac detí narodených na hranici viability,…

MUDr. Zuzana Mažeriková

Dedičné a vrodené ochorenia. Je vrodená porucha dedičné ochorenie?

28.12.2023

Časť novorodencov sa rodí s vrodenými (vývinovými) chybami. Sú to defekty rôznych orgánov, ku ktorým došlo v prenatálnom období a ktoré sú prítomné už pri narodení – či už boli diagnostikované, alebo…

Elena Akácsová

To sú gény, to sa dá zmeniť

26.12.2023

Mám klaustrofóbiu, sklony dávať nevyžiadané kritické rady, chudé lýtka a na stres reagujem hnačkou. To je jediné, čo som zdedila po mame, zvyknem hovorievať a k tomu dodávať výčitku,…

MUDr. Martin Mistrík

Prehľad najčastejších genetických porúch a vrodených anomálií u novorodencov na Slovensku

21.12.2023

Vrodené anomálie alebo vrodené vývojové chyby predstavujú odchýlky od normálneho vývinu ľudského jedinca. Tieto odchýlky prekračujú bežnú variabilitu v populácii a sú pre jedinca patologické.…

Elena Akácsová

Prvé dieťa nám zachránili lekári

19.12.2023

Prvé dieťa sa jej narodilo predčasne. Potom si zahrala budúcu mamičku vo filme Matky a o pár mesiacov porodila syna. Hovorí, že na materstve ju baví pozorovanie, ako rastú nové bytosti z jej detí a…

MUDr. Marek Brenišin, PhD.

Keď bábätko zožltne – včasná predpoveď novorodeneckej žltačky detekciou génov

14.12.2023

Zvýšená hladina bilirubínu je prítomná prakticky u každého dieťatka po narodení. Hoci vo väčšine prípadov novorodenecká žltačka neznamená vážny stav, treba byť predsa len opatrný. Za zdanlivo bežným…

Jana Klimanová

Trikrát viac lásky

12.12.2023

Pripraviť sa na život s trojčatami sa nie celkom dá. V chaose všedných dní sa všetko deje mnohonásobne – trikrát viac lásky, trikrát viac smiechu aj plaču. Málo spánku, pevný režim a nesmierne…

RNDr. Ing. Ivana Charousová, PhD.

Novorodenecký mikrobióm: komplexný, neviditeľný orgán a jeho úloha

7.12.2023

Každý deň, ktorý žijeme a každé jedlo, ktoré zjeme, ovplyvňuje veľký mikrobiálny orgán v našom tele – mikrobióm. Táto jedinečná sieť mikroorganizmov, ktorej sme prvýkrát vystavení práve ako deti…

Ing. Josef Pazdera, CSc.

Keď začíname život v boxe

5.12.2023

Niekedy sa to zomelie tak, že sa rozhodneme vzdať pohodlia matkinho lona predčasne. Aj na takéto prípady sú na jednotkách intenzívnej starostlivosti pripravení – dajú nás do inkubátora. Je tam teplo,…

Terézia Jasečková | Anna Richnavská

Materské mlieko ako vzácna tekutina a jej účinky na detské bunky

30.11.2023

Materské mlieko sa právom nazýva aj „tekutým zlatom“. Je najideálnejšou stravou v prvom polroku života dieťaťa. Zloženie mlieka je totiž prispôsobené jeho potrebám. Sú v ňom prítomné antiinfekčné a…

Jana Klimanová

Bábätká do dlane

28.11.2023

Na predčasný pôrod sa nedá pripraviť. Niekoľkomesačné predstavy rodičov o dokonalom dieťatku sú konfrontované s pohľadom na krehké bábätko, ktoré v inkubátore medzi hadičkami bojuje o svoj…

NAJČÍTANEJŠIE

Kategórie

všetky kategórie