Odborná verejnosť

MUDr. Ema Korytiaková

Paliatívna liečba a starostlivosť v neonatológii

2.1.2024

Paliatívna liečba má v neonatológii nezastupiteľnú úlohu. Neonatológia patrí medzi najrýchlejšie sa rozvíjajúce odbory medicíny, vďaka čomu prežíva čoraz viac detí narodených na hranici viability,…

MUDr. Zuzana Mažeriková

Dedičné a vrodené ochorenia. Je vrodená porucha dedičné ochorenie?

28.12.2023

Časť novorodencov sa rodí s vrodenými (vývinovými) chybami. Sú to defekty rôznych orgánov, ku ktorým došlo v prenatálnom období a ktoré sú prítomné už pri narodení – či už boli diagnostikované, alebo…

MUDr. Martin Mistrík

Prehľad najčastejších genetických porúch a vrodených anomálií u novorodencov na Slovensku

21.12.2023

Vrodené anomálie alebo vrodené vývojové chyby predstavujú odchýlky od normálneho vývinu ľudského jedinca. Tieto odchýlky prekračujú bežnú variabilitu v populácii a sú pre jedinca patologické.…

MUDr. Marek Brenišin, PhD.

Keď bábätko zožltne – včasná predpoveď novorodeneckej žltačky detekciou génov

14.12.2023

Zvýšená hladina bilirubínu je prítomná prakticky u každého dieťatka po narodení. Hoci vo väčšine prípadov novorodenecká žltačka neznamená vážny stav, treba byť predsa len opatrný. Za zdanlivo bežným…

RNDr. Ing. Ivana Charousová, PhD.

Novorodenecký mikrobióm: komplexný, neviditeľný orgán a jeho úloha

7.12.2023

Každý deň, ktorý žijeme a každé jedlo, ktoré zjeme, ovplyvňuje veľký mikrobiálny orgán v našom tele – mikrobióm. Táto jedinečná sieť mikroorganizmov, ktorej sme prvýkrát vystavení práve ako deti…

Anna Richnavská | Terézia Jasečková

Materské mlieko ako vzácna tekutina a jej účinky na detské bunky

30.11.2023

Materské mlieko sa právom nazýva aj „tekutým zlatom“. Je najideálnejšou stravou v prvom polroku života dieťaťa. Zloženie mlieka je totiž prispôsobené jeho potrebám. Sú v ňom prítomné antiinfekčné a…

Ing. PhDr. Zuzana Mydlová

Novorodenecký skríning na Slovensku

23.11.2023

Benefitom novorodeneckého skríningu je zachytenie ochorenia čo najskôr po narodení. Rýchla terapia zabráni rozvinutiu ochorenia, ireverzibilným zmenám, dekompenzácii, prípadne fatálnemu koncu. Umožní…

MUDr. Andrea Ivanková

Postnatálna adaptácia novorodenca

16.11.2023

Novorodenecké obdobie začína momentom pôrodu a končí 28. dňom života po narodení. Hlavnou charakteristikou tohto obdobia je adaptácia novorodenca na nové extrauterinné prostredie a biologické…

MUDr. Mária Giertlová, PhD. | PharmDr. Marek Šarišský, PhD.

Možnosti v liečbe genetických porúch – génová terapia

13.11.2023

V tomto článku sa venujeme možnostiam ovplyvňovania genetickej informácie s cieľom liečby ochorení, ktorých patogenéza je spojená so zmenou genetickej informácie. Génová liečba je v klinickej…

MUDr. Igor Gaľa, PhD., MPH

Právne a medicínske aspekty darcovstva orgánov na Slovensku

22.8.2023

Odber orgánov na transplantačné účely je nepochybne jednou z najdôležitejších súčastí multidisciplinárneho liečebného postupu. Uvedené multidisciplinárne liečebné postupy sú spojené s požiadavkou na…

PharmDr. Slavomír Kurhajec, PhD.

Neživý, nemŕtvy: účinky rastlín a húb navodzujúce stav podobný smrti

15.8.2023

Termín zdanlivá smrť sa v medicíne používa na označenie mŕtveho, ktorý po nejakej dobe „ožije“. Táto téma sa objavuje nielen v populárnej literatúre, ale aj z histórie poznáme nejeden prípad, keď sa…

NAJČÍTANEJŠIE

Kategórie

všetky kategórie